15 Şubat 2012 Çarşamba

"Keşke binlerce bağışçı başvursa. Bu kapasiteye sahibiz"


DEÜ başhemi Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan'ın, "Bu bağışlar hızlı ve kontrolsüz olursa başarısız olacağız. Planlı yürütülmesi gerekiyor" sözleri kafaları karıştırdı. Özcan, İstanbul Çapa Tıp Fakütesi ve Ankara İbn-i Sina Hastanesi'ndeki kapasitenin yetersizliği nedeniyle b.ağışların kullanılamayacağını iddia etti.

İzmir ve diğer illerden toplanıp Ankara İbn-i Sina Hsatanesi'ne gönderilen tüm kan bağıylarının istisnasız değerlendirildiğini belirten Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç, "Keşke binlerce bağışçı başvursa. Bu kapasiteye sahibiz" dedi. Beksaç, "Ayda bin 500 kişiyi inceleyip veri tabanımıza işleyecek kapasitedeyiz. Bu kanlar -80 derecede bekletilebildiği için sonra degerlendirilir" dedi.

Devlet Planlama Teşkilatı tarafından sağlanan 6 milyon liralık fonla kapasitelerinin artırıldığını ifade eden Beksaç, “Bize gelen her kan örneği istisnasız değerlendirilir. Ayda bin 500 kişiyi inceleyip veri tabanımıza işleyecek kapasitedeyiz. İsterse bir günde yüzlerce kan örneği gönderilsin bu kanlar -80 derecede bekletilebildiği için daha sonra mutlaka değerlendirilir. Son iki günde bize 100 kişi başvurdu. Keşke sayı binlerce olsa” dedi. 


Kaynak: Habertürk Egeli

Dünyada Kemik İliği Bağışları
18,721,70 kemik iligi bagiscisinin kayitli oldugu Dunya Kemik Iligi Bankasi'na uye Turkiye kemik iligi merkezlerinden; Ankara Universitesi'nde toplam 5437, Istanbul Universitesi'nde ise 25436 kayitli kemik iligi donoru var. Toplam sayi: 30873.

Turkiye ile hemen hemen ayni nufusa sahip Ingiltere'de toplam donor sayisi; 800 binin uzerinde.

Almanya'da ise bu rakam, 4 milyonun uzerinde ve Alman Kemik Iligi bankalarina kayitli 50 bin civarinda Turk bulunuyor.

Ulkemizdeki kemik iligi bagislarinin artisi, sizlerin verecegi 1 tup kan ile olacaktir.

Kaynak: Bone Marrow Donors Worldwide