10 Şubat 2012 Cuma

Gamze ve ailesine mektup, kart, telgraf gönderiyoruz

Gamze ve ailesi için,

İçinde bulunulan durumda bu genç ve güzel annenin uygun iliğe ve bol morale ihtiyacı var. Bu zor günlerinde eşi, annesi, babası, kardeşi ve diğer akrabalarının da manevi desteğe ne kadar ihtiyacı olduğunu tahmin edersiniz. İlik nakli için öncelikle ailesi donör tesine tabi tutulacak, eğer bulunamazsa yine bizler devreye gireceğiz...

Odasına ziyarete gitmek veya telefon ile görüşmeye çalışmak iyi niyetli girişimler olsa da Gamze için hem yorucu hem de psikolojik olarak bazı anlarda uygunsuz olabilir. Ayrıca İzmir dışı illerden hatta diğer ülkelerden de desteğini, sesini, duygularını ulaştırmak isteyenler, yalnızca internet üzerinden değil daha yakın bir temasla Gamze'ye ulaşabilir.

Haydi Gamzeye, sevgili eşi Emrah'a, oğlu Atakan'a, hatta annesine, babasına, kardeşine mektuplar, kartlar yazalım ve postalayalım. Düşünsenize annenizin Gamze'nin annesi yerinde olduğunu ya da eşinizin Emrah'ın yerinde... Ya da kendinizi Gamze'nin yerine koyun... Dünyanın, ülkenin dört bir yanından gelen "Sevgili Emrah" , "Gamzeli kızın annesi", "Güçlü kadının babası" ve tabi ki "Güzel anne Gamze;" başlıklı mektuplar ve kartlar nasıl da moral olacaktır hepsine...

Uygun olduklarında, morale en ihtiyaç duyulan anlarda yalnız bir köşede veya toplu halde okuyacakları bu satırlar, zor günler geçtiğinde bugünlerin gücünü gösteren yazılı birer anı olacak hepsi için.... Belki de Atakan büyüdüğünde annesiyle bir kez daha gurur duyacak ve insanlığı, paylaşımı, dostluğu, desteği bu mektuplarla pekiştirecek...

Mektup ve kartları yazmaya hemen başlayalım. Başımızdan geçen benzer, mutlu son içeren hikayeleri, gelecek güzel günleri hatırlatalım. Fotoğraflarımızı ekleyelim isterseniz dostluk adına... Ve her taraftan İzmir'i posta yağmuruna tutalım. Dışarı çıkamayanlar telgraf çeksinler mesela telefonla (141'i arayarak telgrafınızda yazılmasını istediğiniz mesajı iletirseniz aynı gün / ertesi gün elinde olacaktır). Bir cümlenize bile ihtiyacı var o güzel insanların...

Adres:
Gamze AKBAŞ
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Hematoloji Servisi, Onkoloji, 1. Kat, Oda No:4865 İnciraltı? / İZMİR

Gamze için gerekli bilgiler ve son durum


Gamze genç bir anne… 3 yaşında bir oğlu var ve kendisine lösemi teşhisi konuldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde yatıyor.
Son durum: 
.”ŞU ANDA KAN GEREKMİYOR”.
.İlik nakli gerekli. İlik nakli için donör aranmaya pazartesi günü (13.02.2012) günü başlanacak.
.Pazartesi günü kemoterapiye başlanacak. “ÖNÜMÜZDEKİ HAFTADAN İTİBAREN” Trombosit ihtiyacı olacak. “ALINAN TROMBOSİT EN FAZLA 5 GÜN SAKLANABİLDİĞİNDEN, İHTİYAÇ OLDUKÇA” A RH + grubundakilerin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gidip “TROMBOSİT” vermeleri gerekecek.
.Pazartesi günü kemoterapiye başlanacak. Trombosit ihtiyacı olacak A RH + grubundakilerin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gidip kan vermeleri gerekecek.
.Kardeşinin iliği uymamış, yakın akrabaların uyma ihtimali yüzde 1 imiş. Diğerlerinin uyma ihtimali ise 40 binde 1. Çapa’da 27 bin donör örneği varmış. Oranın düşüklüğünü hesaplayabilirsiniz.Bu yüzden bu “havuz”daki sayı ne kadar çoğalırsa, Gamze’nin kurtulma şansı o oranda artacak.Yani, donör olmak için başvurmak ve küçücük bir tüp kan vermek ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ.Ama aynı gün içinde yüzlerce kişi gitmesin aynı merkezlere. Bunun için organize olup liste oluşturmak gerek. Çapa’daki konsey perşembe günleri toplanıyormuş, perşembe öncesi gitmek iyi olur.
.Gamze’nin lösemi teşhisi: AML M5 (Akut miyoloblast lösemi)
.Daha önce kök hücre nakli gerçekleştirilmiş ancak ney yazık ki hastalık tekrar nüksetmiş.
.Hepiniz donör olarak kan verebilirsiniz: Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bağışı yapılabiliyor.
.Gamze için bir blog açıldı bütün güncel bilgiler burada: Gamze Akbaş
Kendisine pozitif, samimi ve iyileşeceğine inandığınızı yazmak isterseniz:gamzeakbasicin@gmail.com Buraya atılan mailleri kendisi bizzat okuyor.
.Odasına geçmiş olsun kartları göndermek isteyen anneler her ilde kendi içinde organize oluyorlar. İnternet anneleri google grubuna üye olabilir ya da Nurturia’daki oluşuma katılabilirsiniz.
ADRES: Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi-İZMİR. Oda numarası 4865 Hematoloji Servisi, Onkoloji 1. kat
Ankara’dan ilik donörü olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel:(312) 508 24 44.
İzmir’den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat no: 0-232-390-4029 Randevu alarak gidiliyor.
Kimler donör olabilir:
18-50 yaşında sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor.
Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden özel iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği bir torbaya aktarılıyor. Operasyon ve dikiş gerektirmiyor ve hiç acımıyor. Kemik iliği vericisi ertesi gün işine dönüyor.
Kimler kök hücre bağışlayamaz:
Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?
18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
Örneğin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi
Solunum yolları rahatsızlıkları
Örneğin ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi
Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
Örneğin oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi
Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi
Oto-immün sistem rahatsızları
Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi
Salgı bezleri rahatsızlığı
Örneğin Diabetes mellitus gibi
Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
Örneğin Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu
ve diğerleri.
Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi
Bağımlılığı bulunan kişiler
Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi
Gamze için desteklerin bir de manevi boyutu var. İnternette bir araya gelip sayıyla dua paylaşan anneler var. Yasin okuyanlar, hatim indirenler, salavat okuyanlar…
Bir annenin hayata yeniden doğuşu için binlerce insan bir araya geldi.
"Haydi!
Bugün Anjelika Akbar’ın paylaştığı bir Rus atasözü ile sözümü bitiriyorum. “Bir insan acı duyabiliyorsa canlıdır. Bir insan başka bir insanın acısını duyabiliyorsa insandır. ”
Haydi güzel insanlar, haydi!”

Gamze ile ilgili bugün öğrenilen bilgiler.. ( 10.02.2012 )

  Pazartesi kemoterapiye başlanacak. Bu süreçte kan değerleri düşeceği için trombosit ihtiyacı olacak.    
  Gamze'nin eşi Emrah Bey bu konuda bilgilendirecek bizi. A RH + grubundakilerin Dokuz Eylül Üniversitesi'ne gidip kan verecek.
  Kardeşinin iliği uymadı. Yakın akrabalarına bakılacak. Akraba dışındakiler "Gamze için donör olabilir miyim" diye baktırmak isterse 700 lira gibi bir ücret isteniyormuş. Ama Emrah Bey der ki: "İlik bankasına verilecek her örnek için zaten Gamze'nin değerleriyle karşılaştırılacak". Yani Gamze için bakılmasını istiyorum demek şart değil. 
  Kardeş, yakın akrabaların uyma ihtimali %1 imiş. Diğerlerinin uyma ihtimali ise 40 binde 1. Çapa'da 27.000 donör örneği varmış. Oranın düşüklüğünü hesaplayabilirsiniz. Bu yüzden bu "havuzdaki sayı ne kadar çoğalırsa, Gamze'nin kurtulma şansı o oranda artacak. Yani, donör olmak için başvurmak ve küçücük bir tüp kan vermek ÇOK ÇOK ÇOK ÖNEMLİ.
  Ama aynı gün içinde yüzlerce kişi gitmesin aynı merkezlere. Bunun için organize olup liste oluşturmak gerek. Çapa'daki konsey perşembe günleri toplanıyormuş, perşembe öncesi gitmek iyi olur.
  Gamze'nin lösemi tipi: AML M5 (Akut miyoloblast lösemi).
  VE EN ÖNEMLİ NOKTA: Çapa, İbni Sina vd ilik merkezlerinde tanıdık birilerini bulmamız lazım. Bilgisayardan Gamze'nin ilik koduna baksınlar diye.
  VE ÇOK ÖNEMLİ BİR BAŞKA NOKTA: Yurt dışında ilik bankalarına baktırılması. Bunun için yurt dışındaki  annelerin de devreye girmesi lazım.

Not: Daha önce kök hücre nakli (yani kişinin kendisinden alınıp, kanıyla karıştırılıp yeniden kişiye verilmesi)... Bu yapılmış, ama hastalık tekrar nüksetmiş. Dolayısıyla kendisi dışında birinden ilik nakli olması ŞART

Kök hücre vericileri ile ilgili önemli bilgiler

 Kimler kök hücre vericisi olabilir?
18 ile 55 yaş arası, en az 50 kg ağırlığındaki her sağlıklı kişi kök hücre vericisi olabilir. Bu koşulların sağlanması, kişinin belirli sağlık niteliklerini taşıdığı anlamına gelmektedir. Böylece yapılan bağış da nitelikli olacak ve doğal olarak hastaya yapılan kök hücre naklinin başarıyla sonuçlanma şansı yükselecektir.

Kimlerin kök hücre vericisi olması uygun değildir?
 1. 18 yaşından genç veya 55 yaşından yaşlı olanlar, ağırlıkları 50 kg den daha düşük veya beden ölçüsü endeksi 40’ın üzerinde olan aşırı kilolu kişiler
 2. Belirli hastalığı bulunan ve kan bankasında kan bağışı reddedilmiş kişiler
  • Kalp ve kan dolaşım sistemi rahatsızlıkları
   Örneğin koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği, tedavi gerektiren kalp ritmi bozuklukları, düzensiz yüksek tansiyon gibi
  • Solunum yolları rahatsızlıkları
   Örneğin ağır kronik astım (düzenli ilaç tedavisi gerektiren), kronik bronşit, akciğer veremi, akciğer embolisi gibi
  • Kan, kan pıhtılaşma sistemi veya kan damarları rahatsızlıkları
   Örneğin oto-immün anemi, A tipi hemofili, derin venlerde tromboz gibi
  • Ruhsal rahatsızlıklar, santral sinir sistemi rahatsızlıkları
   Örneğin tedavi gerektiren depresyonlar, psikoz, şizofreni, epilepsi, multipl skleroz gibi
  • Oto-immün sistem rahatsızları
   Örneğin romatoid artrit (romatizma), kolajenozlar, Crohn hastalığı, ülseröz kolit, troid gibi
  • Salgı bezleri rahatsızlığı
   Örneğin Diabetes mellitus gibi
  • Kötü huylu sayılan (kanser hastalığı) rahatsızlıklar
  • Enfeksiyona neden olan rahatsızlıklar
   Örneğin Hepatit B veya C (iyileşmiş dahi olsa), kronik borelyoz, HIV-enfeksiyonu
  • ve diğerleri.
 3. Kendisine yabancı organ veya doku nakli yapılmış olan kişiler
  Örneğin; böbrek, kalp, cilt, kornea tabakası, beyin zarı, baldır siniri gibi
 4. Bağımlılığı bulunan kişiler
  Örneğin; alkol, uyuşturucu madde ve ilaç bağımlılığı gibi
  Tüm sorularınız için bu adres ayrıntılı bilgiler veriyor.

Ilk Adim..

9 Eylul Hastanesi, Onkoloji Servisinde yatan arkadasimiz Gamze Akbas'in tedavi surecinde, kan bagisi, trombosit bagisi ve ilik bagisi yapmak isteyecek gonulluleri organize edebilmek adina basladik bu bloga. Insallah guzel haberler veririz hep..