17 Şubat 2012 Cuma

Kemik iliği için 'Türkkök' umudu!

"Lösemi hastası Gamze Akbaş (29) ile ülke gündemine oturan kemik iliği nakillerinde verici sorunu, Sağlık Bakanlığının Türkkök Projesi ile aşılacak.
Kordon kanlarının toplanması ve verici olmak isteyenlerin bilgilerinin kayıt altına alınmasıyla kemik iliği verici bankası oluşturulmasını öngören proje, ailesinde vericisi olmayan hastalar için umut olacak."

Kaynak: Hurriyet, AA 17 Subat 2012

Yurtdışından Nasıl İlik Donörü Olunur?

Amerika'dan ilik donörü olmak için:

İşlem çok kolay!

1. National Marrow Donor Program'ın web sitesine gidip online başvuru yapıyorsunuz.

2. Size 4 tane pamuk çubuğundan oluşan bir kit gönderiyorlar ve o pamuk çubuklarıyla ağzınızın çeşitli bölgelerini ve dişlerinizi fırçalayıp geri gönderiyorsunuz.

Evet, hepsi bu kadar. Ve hiçbir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Amerika'daki bu kuruluş ile Ankara ilik bankasının bağlantısı varmış. Buradan bir eşleşme olduğunda, Ankara bilgilendiriliyormuş.

Hollanda'dan ilik donörü olmak için:
 • İlk aşamada https://europdonor.nl/donor/aanmelden sayfasından kayıt yaptırmak gerekiyor. ( Ne yazık ki site Hollandaca ama google'ın çeviri hizmetleri ile okumak mümkün)
 • Daha sonra başvurunuzu takiben verdiğiniz adrese bir kit gönderiliyor
 • Bu kit kulak çubuklarına benzeyen çubuklar içeriyor. 
 • Tükürük örnekleri bu çubuklarla alınıp verilen adrese gönderiliyor.
 • Doku kodu bu tükürük örneklerinden belirlenerek sisteme kaydediliyor. 

Almanya'dan ilik donörü olmak için:

DKMS (Deutsche Knochenmarkspenderdatei/Alman Ilik Bankasi)
 

Online kayıt
Online kayıt olarak, büyük bir rahatlık içerisinde evinizden bağışçı olarak bilgi bankamıza adınızı yazdırabilirsiniz. Bunun için sadece aşağıdaki formu doldurun, pamuk çubuklarını içeren bir kayıt olma setini evinize gönderelim. Bu pamuk çubuklarıyla yanak içinden yanak mukozası örneği alacak ve seti bize geri göndereceksiniz. Yanak mukozası örneğinin analiz sonuçlarını bilgi bankamızda saklayacağız ve anonimleştirilmiş (kimliğiniz belli olmayacak) şekilde tüm dünyadan hastaların aramalarına açacağız. Bundan dolayı sizin için herhangi bir masraf meydana gelmeyecektir. Ancak, kayıt olma sürecinin masraflarını en azından kısmen karşılayan her bağışçı bizi ayrıca sevindirir.

Birden fazla kişi birlikte kayıt olmak istiyorsanız, beş adede kadar kayıt olma seti isteyebilirsiniz. Daha fazla sayıda sete ihtiyacınız varsa, lütfen Briefspenderbetreuung@dkms.de adresimize e-posta mesajı gönderin ya da bizi telefonla arayın. (0221/ 94 05 82 - 0)

Online kayit icin:

https://www.dkms.de/home/tr/bagisci-olmak/kayit.html


Kaynak: www.dkms.de


(Müge Sevindim hanıma teşekkürler.)

   İngiltere'den  ilik donörü olmak için:
  •  İngiltere'nin en büyük ilik bankası olan Anthony Nolan üzerinden başvurmak için, şu adresteki başvuru formunu doldurun: Anthony Nolan Medical Application
  • Kaydınız onaylandığı takdirde adresinize, tükürük testi yapabileceğiniz küçük bir paket gönderiliyor.
  • Gönderdiğiniz tükürük testi ile ilik bankasına kaydınız yapılıyor ve kayıt kartınız gönderiliyor.