23 Şubat 2012 Perşembe

Kök Hücre Bağışı Nasıl Yapılır?

İlk aşamada verdiğiniz kan örneklerinin kodu sisteme kaydedilir. Bir hastaya uyum sağladığı takdirde size ulaşılır. %100 uyum için bir kaç test daha yapılır ve ilik nakli için gönüllü olup olmadığınız sorulur. Eğer kabul ederseniz videoda anlatılan şekilde kemik iliği bağışında bulunursunuz. Gönüllü ilik vericisi kişinin belirttiği gibi kök hücre bağışından sonra normal hayatınıza geri dönersiniz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı Doku Bankası (TrAn) internet sayfasında "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

.

Gamze için arayış sürüyor, bağışa devam

"EVLAT sevgisi ile tüm Türkiye’yi ilik bağışı konusunda bilinçlendiren ve tedavisi devam eden bankacı 29 yaşındaki Gamze Akbaş, ailesi ve doktorları, uygun donörün hala bulunamadığını, bu konuda duyarlılığın sürmesini istedi."
 "Gamze’nin babası İbrahim Canseven ise "Kesinlikle bir donör bulunmuş değil. Arayışlarımız devam ediyor. Gamze’nin eşi Emrah Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nden Prof. Dr. Meral Beksaç hoca ile görüştü. O da 'Bulundu diye bir şey yok' demiş. Biz bu duyarlılığın sürmesini istiyoruz. Çünkü belki Gamze’nin iliği bağış yapacak birine uyuyor. İnancımızı kaybetmedik. Umutla bekliyoruz" dedi."

Burcu TANER/İZMİR, (DHA)